Bild på Darya & Månskensorkestern 10 år på Fasching!

Darya & Månskensorkestern 10 år på Fasching!

Få band rör sig så självklart mellan folkpark och indiefestival som Darya & Månskensorkestern. I över 20 år har de burit den finska tangon genom Sverige, färgat den med pop, rock, country och folkmusik – och skapat en egen musikalisk värld där den olyckliga kärleken alltid har sista ordet. I år firar de sitt tionde år på Faschings scen!

Med rötterna i 40-talets finska schlager och tango blandar de ståltrådsrock med vemodiga ballader, klarinett med gitarr, dragspel med popmelodier. Musiken har tagit dem från äldreboenden i norra Finland till jazzklubbar och konserthus. Lika hemma i ett Folkets hus i bruksorts-Sverige som på en festival i Helsingfors.

De Faschingtrogna vet att bandet brukar bjuda in gäster till sina januarispelningar på Kungsgatan 63 – en tradition som givetvis fortsätter även i år. Tidigare har de välkomnat namn som David Ritschard, Monica Törnell, Frida Hyvönen, Stefan Sundström, Anna Maria Espinosa, Saska Helmikallio och Ida Maria.

2027 markerar bandets tionde år på Fasching. Det firar vi med två kvällar fyllda av olycklig kärlek, pophjärta och januarimelankoli med Darya & Månskensorkestern + vänner!