Bild på Selma Pinton

Selma Pinton

Vokalisten och kompositören Selma Pinton har sedan debuten med EP:n ”A Lifetime” (2018) etablerat sig som en av de mest särpräglade rösterna på den svenska jazzscenen. Med stort berättarfokus, själfull röstklang och kompromisslös vision gör hon musik som känns nära, närande och närvarande. Hon har komponerat för såväl kvartett som storband och stråkkvartett och verkat i en rad olika musikaliska sammanhang. 2025 skrev hon bl.a. beställningsverket ”The Year I–IV (Seasons of Changes)”, en svit för sång, piano och stråkkvartett, på uppdrag av Scenkonst Sörmland. Det andra fullängdsalbumet, ”Time Goes Too Slow” (2021), följdes av EP:n ”Counting Stars” (2024), där hennes kompositioner gestaltas i duoformat tillsammans med Max Agnas.

”Here’s To All” (2026) är Pintons fjärde utgivning. Albumet är en hyllning till det stora och lilla livet, till naturen och till det vardagligt allmänmänskliga. Här ryms reflektioner kring det som förenar oss, det som utmanar och det som berör på djupet. Tillsammans med en kvartett bestående av Max Agnas, Nils Agnas och Olle Lannér Risenfors bjuder hon på musik som stundtals är virvlande och excentrisk, stundtals skör och stillsam.

”Där vissa debutanter mest känns försiktigt lovande känns Pinton absolut självklar. Både hennes röst och hennes kompositioner är redan nu redo för de stora scenerna.”
– OrkesterJournalen

LINEUP

Selma Pinton – sång, kompositioner
David Stener – piano
Olle Lannér Risenfors – kontrabas
Nils Agnas – trummor