Vanisha Gould sjunger som om Billie, Nina och Ella satt vid samma bord. Med en röst lika tydlig som personlig, och texter som bär både humor och svärta, har hon gjort starkt intryck på New Yorks jazzscen och nu även på dansk mark. Tillsammans med Chris Andersen Quartet återvänder hon till Skandinavien efter en uppmärksammad turné i början av året, denna gång med full nerv och ett nytt sound i bagaget.
Här finns ekon av storheter, men också något helt eget. Goulds senaste kvartettalbum She’s Not Shiny, She’s Not Smooth (Cellar Live) rör sig mellan elegans och motstånd, introspektion och kraft. Det är jazz med ryggrad, hjärta och sting.
Chris Andersen Quartet, med medmusiker som Andreas Toftemark och Rasmus Sørensen, hör till de mest lyhörda och levande ensemblerna på den danska scenen just nu. Tillsammans med Gould får de musiken att andas, och blixtra.
LINEUP
Lasse Mørck – kontrabas